Facilities Services

Maintains the structure, appearance and safety of all DOR facilities including maintenance, custodial, furnishings and life safety issues as well as remodeling and renovation efforts.

Location: 0347 Helser
Hours: Mon.-Fri. 7:00-7:00 Sat.-Sun. 8:00-5:00
Phone: 515-294-3322
Fax: 515-294-2486
Email: srvccntr@iastate.edu
Roger Graden
Associate Director for Facilities
Richard Garrey
Manager - Apartment Facilities
Randy Monthei
Manager - Residence Hall Maintenance
Roger Sebring
Facility Services Manager
Robert Abbott
Enivronmental Systems Mechanic
Richard Abrahamson
Custodian I
Grace Alvarez
Custodian I
Craig Anderson
Custodian I
Sheri Anderson
Custodian I
Shelley Anderson
Custodian II
Timothy Anderson
Facilities Mechanic III
Brenda Angell
Custodian I
Nicholas Atkinson
Custodian I
Troy Barker
Facilities Mechanic III
Brian Barrow
Facilities Mechanic III
Jason Bass
Custodian I
Matthew Bass
Custodian I
Tim Benn
Custodian I
Jeff Berhow
Facilities Mechanic III
Denis Biechler
Plant Services - Supervisor
Linda Block
Custodian I
Amanda Brant
Custodian I
Jason Breed
Custodian I
Jerry Brehm
Custodian I
Bryce Brenneman
Custodian I
Mary Brunotte
Custodian I
Zafir Campbell
Custodian I
Mirna Canuso
Building Services Manager
Douglas Chance
Environmental Systems Mechanic
Kendall Clark
Facilities Mechanic III
Michael Cleaveland
Environmental Systems Mechanic III
Ellen Coady
Custodian I
Sheila Condon
Facilities Clerk III
David Cottrill
Facilities Mechanic III
Caroline Crain
Custodian I
Allan Crandell
Custodian I
Roberto Cuebas-Suarez
Custodian I
Linda Dalbey
Custodian I
Zachary Dennis
Custodian I
Mary Denton
Custodian I
Charles Detrick
Locksmith
Matthew Detrick
Custodian I
Clint Dolce
Custodian I
Marlene Doolittle
Custodian I
Randy Dreckman
Supervisor - Custodian Services
Edwin Duncan
Facilities Mechanic III
Mark Duncan
Storekeeper III
Karen Earll
Custodian I
Julie Elliott
Custodian I
Cory Essick
Carpenter
Scott Fair
Carpenter
Kelley Farrar
Facilities Mechanic III
Jennifer Finnestad
Storekeeper II
Sharon Finnigan
Custodian II
Duane Fjelland
Custodian I
Alan Gelner
Carpenter
Michael Gigstad
Supervisor - Plant Services
Haley Griffin
Custodian I
Karen Grove
Custodian I
Charles Haberer
Facilities Mechanic III
Maria Hall
Custodian I
Maria Hall
Custodian I
Olene Hanson
Custodian I
Julie Hartl-Barr
Manager of Building Improvements
Brian Hauge
Facilities Mechanic III
M. Hubby
Custodian II
Greg Jacobson
Facilities Mechanic III
Rhonda Jay
Facilities Clerk III
Ronald Johnson
Custodian I
Ron Jones
Custodian I
Nicholas Kirkpatrick
Custodian I
Jay Krogh
System Control Tech
John Kugel
Facilities Mechanic III
Steven Lancaster
Custodian I
Alysia Larson
Supervisor - Custodian Services
Tamera Launderville
Custodian I
Daniel Lindstrom
Facilities Mechanic III
Kathy Lloyd
Custodian I
Maricel Lloyd
Building Improvement Assistant
Marie Low
Custodian I
Leanne Lundberg
Custodian I
Raylee Luzadder
Custodian I
Cindy Madden
Custodian I
Cindy Manning
Service Center Staff
Tony Manning
Custodian I
Deanna Martin
Custodian I
Dennis Martin
Custodian I
Ronald Martin
Facilities Mechanic III
Vonda Matchie
Custodian I
Michael McKim
Carpenter
Kenneth Meeder
Custodian II
Zoe Miranda-Hernandez
Custodian II
Brenda Mittlestadt
Custodian I
Kelly Mosch
Custodian I
Brett Mount
Facilities Mechanic III
Adan Murillo
Clerk IV (Supervisory)
Carol Musser
Custodian I
Carol Musser
Custodian I
George Nady
Facilities Mechanic III
Kathy Nall
Custodian II
Carol Nelson
Custodian I
Dave Nicolas
Custodian I
Michael Oliver
Supervisor - Plant Services
Edward Paulin
Custodian II
Carla Pendarvis
Custodian I
Todd Peterson
Custodian II
Jolene Peterson
Custodian I
Rod Pfantz
Custodian I
Peggy Pfrimmer
Supervisor - Custodian Services
Amy Pratt
Custodian I
Pamela Price
Custodian II
Bruce Reichenberger
Facilities Mechanic II
Timothy Rezarch
Custodian I
Denny Richards
Facilities Mechanic III
Lisa Ristvedt
Facilities Secretary III
Sandra Robinson
Custodian I
Teresa Roll
Custodian I
Brenda Ross
Custodian I
Jeremy Schmidt
Environmental Systems Mechanic
Rodney Schoenherr
Custodian I
Nicole Sease
Custodian I
Robert Sherrard
Insulator
Jeff Solberg
Environmental Systems Mechanic
Sandy Sparrow
Custodian I
Nicko Sprayberry
Custodian I
Michael Stecker
Program Coordinator I
Tanna Stowe
Custodian I
Dennice Svaleson
Custodian I
Nicholas Swanson
Health & Safety Specialist
Kathy Thom
Facilities Clerk IV
Mary Thomas
Facilities Mechanic II
Scott Thompson
Environmental Systems Mechanic
Jacqueline Toyne
Custodian I
Cornel Tuns
Custodian I
Leonard Turner
Custodian I
Melissa Twedt
Custodian I
Lidia Urquiza
Custodian I
Joanne Van Meter
Custodian II
Raymond Vannausdle
Facilities Mechanic III
Charles Watters
Custodian I
Lynn Webb
Custodian I
Jeffrey Welder
Facilities Mechanic III
Ashley West
Custodian II
Sarah Wiese
Custodian I
Betty Wilcox
Custodian I
Donald Wilcox
Facilities Mechanic III
Rosie Wilkerson
Custodian I
Nathan Wise
Supervisor - Custodian Services